Slaboprúdové rozvody

To čo stačilo pred troma rokmi, je už dnes takmer nepoužiteľné. Rozvod k televízorom je štandardom. Netreba zabúdať na HDMI pripojenie k TV. Obraz v HD kvalite je lepší ako analógový a je zbytočné kupovať nový plochý televízor pre toho, kto chce pozerať jemne zrnitý obraz prenášaný koaxiálnym káblom. Treba myslieť na internetové a telefónne zásuvky (štruktúrovaná kabeláž), USB rozhranie na nabíjanie mobilných zariadení, kamerový systém, digitálny vrátnik a pod. Bezdrôtový router na WIFI pripojenie treba niekam umiestniť a zapojiť ho do el. zásuvky. Poskytovateľ internetu musí niekade priviesť prepojovací kábel do domu. Aký druh kábla to bude závisí od výberu poskytovateľa. Rozumne potiahnuté rezervné káble pri stavbe domu vedia neskôr ušetriť nielen náklady, ale umožnia zrealizovať kamerový systém, internetové pripojenie, video vrátnik alebo drôtový telefón či fax bez zalištovania objektu.

Na čo sa používajú slaboprúdové rozvody?

Hneď v úvode si musíme ujasniť, na čo konkrétne sa slabo prúdové rozvody využívajú. Podobne ako silno prúdové rozvody, tvoria základnú súčasť elektroinštalačných prác. Slaboprúdové rozvody a kabeláž slúžia na prenos dát a informácií. Na rozdiel od silnoprúdových rozvodov, ktoré privádzajú jednofázový a trojfázový prúd od elektrickej prípojky do objektu, pri ktorých ide najmä o káblové vedenia do 22 kV, káblové prípojky NN/VN, transformátorové stanice, elektroinštalácie technologických zariadení a liniek, motorové pohony v priemysle, svetelné a zásuvkové rozvody či elektrické vykurovanie.

Kde všade majú slaboprúdové rozvody svoje uplatnenie a opodstatnenie?

Dá sa povedať, že slaboprúdové rozvody sú využívané takmer všade. Či už ide o rodinný dom, panelák, bytovku alebo administratívnu budovu či výrobnú halu. Používajú sa napríklad pri dátových, televíznych rozvodoch, komunikačných kanáloch, počítačovej sieti, audiovizuálnej technike (FM rádia, LCD televízory, domáce kino), kamerových systémoch alebo protipožiarnej ochrane či zabezpečovacom systéme, jednoducho povedané všade tam, kde je potrebné byť smart. Slaboprúdové inštalácie sa tykajú exteriéru rovnako ako interiéru.

Dôležitosť slaboprúdovej kabeláže

Slaboprúdové rozvody sú dnes nemenej dôležité, či už pre domácnosť, polyfunkčné objekty alebo do firmy ako tie silnoprúdové. Stávajú sa čoraz viac komplikovanejšími, preto by mala byť ich inštalácia v rukách odborníkov, ktorí dokážu zabezpečiť fundovanú kabeláž a následne aj servis.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *